YÜKLENİYOR
Loading...

Firmamız

Firmamız

 Topluluğu bünyesindeki ELSAN HAMMADDE SANAYİİ A.Ş. 1969 yılında pirinç kum döküm yapan bir dökümhane olarak İstanbul Kartal Maltepe’de kuruldu. ELSAN A.Ş., 1971 yılında pirinç çubuk üretimine başlamış, 1976 yılında kurulan Sürekli Döküm Hattı ile kapasitesini arttırmıştır. Ergitme ve ısıda tutma ocakları, takoz çekme hattı, direkt ekstrüzyon presi ile çubuk çekme ve doğrultma hatlarında otomasyona yönelik çalışmalarını yoğunlaştırarak, 1990 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesindeki yeni tesisini faaliyete geçirmiştir. 

Gelişmeye yönelik yatırımlarını sürdüren ELSAN A.Ş., 1995 yılında sürekli döküm hattının kapasitesini arttırmak için bilgisayar kontrollü ikinci döküm hattını faaliyete geçirmiştir. 2000 yılında ise alçak basınçlı döküm sistemleri için pirinç külçe üretimine başlanmış olup, 2023 yılında kurulan 3. Sürekli Döküm Hattında sürekli döküm külçesi üretimi yapılmaktadır.

2011 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen kombine çubuk çekme ve doğrultma hatları ile indirekt ekstrüzyon presi yatırımları sayesinde çubuk ve profil üretim kapasitesi arttırılmıştır. 

Şirket bugün; iki adet Sürekli Döküm Hattı, Alçak Basınçlı Döküm Sistemleri için Pirinç Külçe Sürekli Döküm Hattı, 1.640 tonluk Direkt ve 1.800 tonluk İndirekt Ekstrüzyon Presi ve Modern Çubuk Çekme ve Doğrultma Hatları ile yılda 22.000 ton pirinç çubuk ve profil ile 4.000 ton sürekli döküm külçesi üretme kapasitesine sahiptir.

1997 yılından bu yana ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Belgesi'ne sahip olan ELSAN A.Ş., ISO 14001 Çevre, ISO 50001 Enerji, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistem Belgeleri ile ISO 17025 Deney Laboratuvarı Onay Belgesine sahiptir. Tehlikeli ve Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Lisansı olan ELSAN A.Ş., ulusal ve uluslararası standart ve direktiflere uygun hammadde üretmektedir.  Bugün E.C.A. marka pirinç esaslı ürünlerin dünya çapındaki kalitesinde, üstün nitelikli ELSAN hammaddesinin önemli bir payı vardır.

Üretiminin yaklaşık %35'i, Topluluk şirketi olan Eleks A.Ş. kanalıyla ABD, Kanada, İspanya, İtalya, Azerbaycan ve İsrail başta olmak üzere pek çok ülkeye ihraç edilmektedir.